in

Хрватска гледа во небото: Неверојатна сцена по земјотресот!

Деновиве во Хрватска се шири фотографија од облак во знак на надеж.

Имено, читател од Сисак ја контактирал редакцијата на Јутарњи лист, чиј стан експлодирал во разорниот земјотрес, а кога таа и нејзиното семејство избегале надвор, на небото се појавил облак – во форма на Хрватска.

„Бевме во станот за време на земјотресот, сè се кршеше, се движеше, пукаше, грмеше, ние четворицата паѓавме наоколу. Се држевме до рамката на вратата и ја молевме да застане. Се чинеше како цела вечност. Кога застана, нашиот ходник беше затнат со срушени плакари, едвај излеговме, боси, надвор, гушкајќи и плачејќи. Ги оставив мобилните телефони за децата и истрчав до станот да си ги набавам јакните и чевлите, а тие застанаа пред зградата заедно со соседите, додека мојот сопруг ги креваше плакарите за да може да оди низ преполниот ходник. Синот видел необични облаци (тој учи географија, па сето тоа е на мапите и должините и географските ширини), па ќерката веднаш го фотографирала небото. Нема филтер или монтажа. Чиста благодарност што сме живи и што успеавме да избегаме надвор, што престана да се тресе“, напиша Антонија Кметовиќ од Сисак.

Таа сподели фотографија од небото на која се гледа облак кој наликува на Хрватска на социјалните мрежи и сега се шири како порака на надеж.

„Станот се сруши, но мислам дека имавме многу среќа што зградата беше добро изградена, иако е стара над 60 години. Кога ќе видам што им се случи на другите, ова е небесна среќа“, вели Антонија.

BONUS

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote