in

Hyundai: Започнавме преговори со Apple за производство на електричен автомобил!

Hyundai, една од најпознатите и најпопуларните брендови на автомобили, изјави дека започнале да имаат прелиминарни дискусии за проектот – електричен автомобил со Apple. Сè уште не е познато дали двете гигантски брендови ќе работат на автомобилот Apple или на нов проект.
Гигантскиот производител на автомобили Hyundai со седиште во Јужна Кореја влезе на пазарот со електричните автомобили Кона и Ионик и стана уште едно големо име што се приклучи на караванот со електрични автомобили. Акцентот на компанијата и на електричните автомобили и на вештачката интелигенција е проблем веќе подолго време.

Компанијата купи 80% акции на американскиот производител на роботи Бостон Динамикс во последните неколку години. Со неодамнешна изјава, Hyundai изјави дека започнале преговори со Apple и ќе работат на проектот за електричен автомобил.

Акциите на Hyundai пораснаа за 20%

Apple веќе има проект за електричен автомобил наречен Apple Car. Сепак, многу експерти објавија дека возилото може да биде готово барем во 2028 година. Разговорите на Hyundai со Apple допрва треба да бидат објавени, без разлика дали станува збор за автомобилот Apple или за сосема нов проект.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

3 поени
Upvote Downvote