in

Експертите предупредуваат: Ѝ покрај масовната вакцинација, короната нема целосно да исчезне!

Експертите во областа на медицината предупредуваат дека Соединетите Американски Држави нема да можат да ја искоренат короната во блиска иднина и покрај масовната вакцинација.

САД веќе вакцинираше повеќе од половина свои државјани со барем една доза од вакцината, а дневните смртни случаи значајно се намалија. Таканаречениот „имунитет на стадото“ нема никогаш да биде постигнат, и коронавирусот ќе циркулира во држават уште многу години, велат експертите.

Како што соопшти Њу Јорк Тајмс, во иднина ќе бидат забележани случаи на инфицирани и починати од коронавирусот, но тие ќе бидат во значително намалени бројки.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote