in

IBM објави нов квантен компјутер, сместен во огромна стаклена коцка! [ВИДЕО]

IBM го претстави новиот и еден од најмоќните квантни компјутери во Европа, „Q System One“.

Квантниот компјутер се наоѓа во Ехнинген, околу 20 километри југозападно од Штутгарт, во државата Баден-Виртемберг, а со компјутерот ќе управува германскиот истражувачки институт Фраунхофер, кој е и купувач на компјутерот.

Фраунхофер е водечка европска истражувачка организација ориентирана кон апликации со повеќе од 80 истражувачки капацитети, вклучително и 75 институции низ цела Германија, и имаше ексклузивен пристап до квантниот систем IBM управуван од американскиот гигант во јануари 2021 година во Германија, на локацијата Ехнинген.

Целта на новиот квантен компјутер е да обезбеди пристап до квантен хардвер на илјадници истражувачи во Германија и Европа.

Планот за развој на германскиот квантен компјутер вклучува соработка со клучните европски партнери за стратешки проекти како што е OpenSuperQ, кој се користи за изградба на квантен компјутер со отворен извор.

„System One“ е сместен во стаклена коцка висока два метра што ги штити коцките од бучава и други физички пречки на кои уредот може да биде чувствителен.

Германската влада минатиот месец објави дека планира да инвестира околу две милијарди евра во истражување на квантна технологија до 2025 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote