in

ИДЕАЛЕН РУЧЕК АКО ПОСТИТЕ: Зеленчук со наут, интересно и шарено јадење

Ако постите и веќе немате идеја што да подготвите, еве еден интересен предлог. Гответе зеленчук со наут и послужете го за ручек.

Состојки:

  • 2 чешниња лук
  • 1 црвен кромид
  • 1 тиквичка
  • 2 црвени + 2 зелени пиперки
  • 200 гр домати
  • 100 мл бело вино
  • 450 гр варен наут
  • со и бибер
  • ½ лажички пушени пиперки

Подготовка:

Издинстајте кромид и праз. Додадете сецкани пиперки и тиквички. Да зоврие 10 минути. Потоа додадете сецкани домати, сол, бибер и вино. Врие 20 минути. На крај додадете ги везените пиперки и наут.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote