in

ТОП 5 играчи кои беа прогласени како новиот Лионел Меси!

Некогаш беа прогласени како „новиот Марадона“ играчите Ортега, Аимар, Савиола.

Сепак, тој едноставно стана Лионел Меси, неповторлив и уникатен. И покрај тоа, тие го наоѓаат неговиот наследник скоро секоја година. Потсетуваме на сите играчи кои новинарите ги прогласија новиот Меси.

2006 година: БОЈАН КРКИЧ

Кога фудбалерот со српско потекло се појави на големата сцена, се чинеше дека Барса ќе има тандем со него и Меси за во иднина. Тој имаше можност да созрее покрај големите Анри и Ето, но се покажа дека на Бојан не му било судено да го следи патот на Меси.

Следуваа кратки епизоди во Рома, Милан, Ајакс, а во 2014 година заврши во Стоук. На 29-годишна возраст, Кркиќ заврши во Монтреал, чиј член е сè уште.

2008 година: МАУРО ЗАРАТЕ

„Зарате ќе биде подобар од Меси“, увери шефот на Лацио, Клаудио Лотито.

И навистина, Зарате постигна ветувачки 13 голови на 36 натпревари во првата сезона за Лацио.

Тоа беше само моментален блесок. Во следните години, тој не успеа да ги повтори игрите што ги обезбеди по неговото пристигнување во Рим, па по неколкуте пресели во италијански и англиски клубови, се врати во Аргентина, каде од 2018 година ќе игра за Бока.

2011 година: Икер Мунијаин

Набргу откако дебитираше за првиот тим на 16-годишна возраст, Мунијаин го доби прекарот „Меси од Билбао“.

Додека се пробиваше во првиот тим на Баскијците, интересот за високото крило 170 сантиметри (исто како и Меси) го покажа и Манчестер Јунајтед.

Со текот на времето, сензацијата наречена „Мунијаин“ полека ќе згасне, па овој фудбалер остана блиндиран на „Сан Мамес“.

2014 година: АЛЕН ХАЛИЛОВИЧ

Дури и шест години откако премина од загрепски Динамо во Барселона во сензационален трансфер, Халиловиќ не успеа да ги оправда споредбите со ѕвездата на каталонскиот клуб.

Играњето за резервниот тим на Барса требаше да биде отскочна, но две години подоцна, немаше место за него на „Камп Ноу“.

2020 година: ДАРИО САРМИЈЕНТО

Друг фудбалер кој неодоливо личи на Лео Меси по материјалот и стилот на игра. Заедничко за нив е дека и двајцата се Аргентинци.

Сармиенто е производ на младинската школа „Естудијантес“, за чиј прв тим дебитираше на 16-годишна возраст.

Со оглед дека има само 17 години, тој допрва треба да покаже дека е доволно стар за да биде „новиот Меси“, за разлика од неговите претходници.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote