in

Илјадници гробници пронајдени во близина на воини од Теракота! [ВИДЕО]

Повеќе од 4600 археолошки артефакти и 3.500 гробници беа пронајдени за време на изградбата на линијата на метрото во близина на познатите кинески воини од Теракота, во градот Ксиан.

Работниците кои ископаа нови линии на подземната железница на две градилишта, кои зафаќаат 76 хектари, открија голем број археолошки остатоци. Тоа е продолжение на линијата на метрото до аеродромот во тој град, а сега голем број археолози ги истражуваат тие градилишта, објави Бирото за културно наследство на кинеската провинција Шанкси на социјалната мрежа Веибо.

„Бројот на остатоци е огромен, а на археолошкиот локалитет на кој се работи е исклучително голем“, се вели во соопштението на бирото.

Повеќе од 1.000 археолози во моментов работат на истражувањето. Тоа се прави во три смени, со цел да се заврши истражувањето што е можно поскоро за време на прославата на Месечината нова година, со цел да се избегне одложување на изградбата на метрото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote