in

СЕКОЈА ЧЕСТ! Им ја враќа нивната самодоверба! Таа им прави бесплатна трајна шминка на пациентите кои се борат против ракот!

Тања Трамошљанин, шминкерка, прави трајна шминка за пациентките од онкологија бесплатно во нејзиниот салон за убавина во Приедор.

„Уште кога започнав да работам, решив да не им наплатувам на моите пациентки кои се борат со ракот за моите услуги, бидејќи тоа навистина не е каприц, туку потреба за нив“, вели Трамошљанин.

Таа му рече на тимот од Анадолија дека се занимава со овој бизнис од крајот на 2015 година.

Кога нејзиниот прв клиент, пациентка со канцер, дошла кај неа, Тања од нејзината истенчена кожа препознала дека тоа е некој кој бил подложен на хемотерапија и многу други терапии и во искрен разговор ја дознала целата приказна за нејзината клиентка. Според Тања, ова се емотивни приказни на кои никој не може да остане рамнодушен.

„Жените губат веѓи, трепки и коса поради хемотерапија, зрачење. Тоа е навистина голем шок за нив“, рече таа.

Таа истакна дека секоја жена што поминала низ ваква голгота, живее и е желна за живот, заслужува најдобар третман.

„Да се ​​врати на жената својата самодоверба и верба во убавината е бесценето. За возврат, доволна ми е искрена прегратка, емоција и насмевка. Тоа е од непроценливо значење“, рече Тања Трамошљанин.

Таа објасни дека трајната шминка е начин на нанесување пигмент на кожата. Во зависност од неколку фактори, овој пигмент останува под кожата една до три години.

На прашањето дали има препораки кога и на кого се препорачува ваков третман, Тања одговори: „Кожата на пациентите кои се борат и се бориле против ракот е прилично тенка и секогаш давам препорака да направам веѓи неколку месеци по последната терапија“. Им давам цртеж за веѓи, а некој постојан ајланд за очи. Тоа им значи многу“, рече таа.

Таа верува дека не е единствената која не наплатува за услуги за трајна шминка на пациенти од онкологија.

На прашањето колку бесплатни третмани направила во претходниот период, Тања одговори: „Во овие пет-шест години колку што работам, навистина не можам да го проценам бројот, но за жал има многу пациенти кои се бориле со ракот“. Не станува збор само за Приједор, туку и околните градови – Сански Мост, Нови Град, Дубица, Бања Лука, Градишка “.

Досега само жените и се обраќаа за услуги!

„Секоја жена помина низ голгота – само знаењето дека боледува од таква болест, потоа прифаќајќи ја, потоа прифаќајќи промени во телото, промени во физичкиот изглед.. Треба да бидете исклучително силни и секогаш, да ги разберете како жена, и да ги направам среќни на тој начин – ќе ги израдувам сите што ќе дојдат кај мене“, рече Тања Трамошљанин.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote