in

Легендарниот имот од филмот Кум (The Godfather) се продава за неверојатни 89 милиони долари!

Дом на иконската сцена со главата на коњите во серијата „Кум“, огромната палата беше во продажба за 89 милиони долари, по екстремно ниска цена поради долговите на сопственикот.

Легендарниот замок, претставен во „Кум“, една од најкултните филмски серии во историјата на киното, повторно беше ставена во продажба. На местото што се користеше како дом на ликот Џек Волц во филмот, поранешниот американски претседател Џон Ф Кенеди беше на меден месец, а куќата беше прогласена за проклета бидејќи замокот не можеше да се продаде.

Палатата е изградена во 1927 година и стана една од најскапите куќи во Америка, со продажна цена од 195 милиони долари во 2016 година. По 5 години, цената на замокот, која повторно беше ставена на продажба, беше значително намалена, а цената на палатата, која можеме да ја наречеме огромна, беше утврдена на 89,75 милиони долари.

Да направиме мало потсетување за оние кои го гледаат филмот Кум и не можат да се сетат на куќата. Во една од најпознатите иконски сцени на филмот, ликот „Таткото“ испрати исечена глава од коњ до креветот на Џек Волц. Замокот каде што виси Волц без да знае како се нашол во неволја е местото за кое зборуваме во моментов.

Исто така беше јасно зошто сопственикот Леонард Рос толку многу ја намали цената на огромната палата. Според најавените информации, компанијата за недвижнини на која е поврзана замокот е во стапица за долгови и обвинителот го замолил Рос да ја продаде куќата што е можно поскоро. Рос мораше да направи 54% намалување на цената на замокот, што го намали на 195 милиони долари во 2016 година, 135 милиони во 2018 година и 125 милиони во 2020 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote