in

Колку трае имунитетот против коронавирусот?

Студија од Универзитетската клиника во Инсбрук покажа дека оние излекувани од вирусот корона имаат стабилен долгорочен имунитет и не треба да се плашат од нова инфекција или мутација.

Учесниците во студијата, од кои 29, беа на просечна возраст од 44 години, а сите во март добија COVID-19, објасни раководителот на студијата, Флоријан Дизенхамер.

Кај сите учесници, како што изјави за агенцијата АПА, биле откриени антитела, а по шест месеци потребни се неутрализирачки антитела за имунитет, што зборува за постојан, стабилен долгорочен имунитет.

„Сите елементи на заштитен имунитет постојат“, нагласи Дисенхамер.

Резултатите од студијата од Инсбрук се совпаѓаат со значајни меѓународни наоди, додаде тој, потсетувајќи дека истиот заклучок беше постигнат и на Исланд и Њујорк.

Тој истакна дека излекуваните не мора да се плашат од нова болест, но посочи дека има исклучоци, кои не се правило.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote