in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Главните индикатори дека јадете премногу леб!

Лебот долго време се сметаше за главен виновник кога станува збор за дебелеење, иако тоа не е сосема точно и може да се претера со оваа храна.

Лебот не е проблематичен само поради калориите, туку и поради преработените јаглехидрати кои предизвикуваат благо воспаление во организмот. Тие можат да бидат причина за многу здравствени проблеми, кои вклучуваат замор и конфузија, како и деконцентрација, пишува Eat This Not That.

Студија спроведена на 1.230 лица на возраст од 70 до 89 години покажа дека оние кои јадат најмногу храна богата со јаглени хидрати имаат најголем ризик од развој на когнитивни проблеми. За да спречите потенцијални негативни последици, треба да обрнете внимание на сигналите што ни ги испраќа нашето тело кога јадеме премногу леб.

Добивате килограми

Ако бројот на вагата се зголеми, тоа може да значи дека сепак се прејадувате малку, особено ако јадете бело брашно.

„Кога јадете леб, веројатноста се зголемува дека заедно со лебот ќе јадете и друга нездрава храна. Тоа е затоа што лебот обично се комбинира со преработено месо и масни сирења “, изјави нутриционистот Триста Бест.

Според студија од 2014 година, поединците кои јаделе две или повеќе порции леб дневно имале значително поголема веројатност да станат дебели отколку оние кои јаделе една или помалку порции леб неделно.

Секогаш сте гладни
Ако посегнете по леб кога сте гладни, тоа може да ги влоши работите.

„Повеќето видови леб се рафинирани и имаат малку хранливи материи. Ова значи дека вашето тело не регистрира дека сте јаделе нешто и не се чувствувате сити по конзумирање леб. Тоа само го зголемува нивото на шеќер во крвта, што ве прави уште погладни “, изјави нутриционистката Шана Хусин.

Често имате болка во стомакот

Иако многу луѓе сметаат дека лебот со влакна е добар, не се сите такви. Во некои видови леб се додаваат влакна како што се инулин и бетаглукан, кои се поврзани со болки во стомакот, надуеност и гасови кога конзумирате премногу од нив “, вели нутриционистката Рејчел Фајн.

Нивото на шеќер се зголемув

Ако нивото на шеќер во крвта се зголеми на не најздраво ниво, лебот може да биде одговорен за тоа.

„Конзумирање премногу леб, особено преработен леб, може да доведе до воспалителни процеси во организмот, што може да предизвика отпорност на инсулин, состојба што обично претходи на дијабетес“, вели нутриционистката Хедер Хенкс.

Висок крвен притисок
Високиот крвен притисок и потрошувачката на леб се повеќе поврзани отколку што мислат луѓето. Според американскиот ЦДЦ, дури и конзумирање умерена количина леб може да предизвика зголемување на крвниот притисок.

Студија од 2018 година покажа дека дури и едно парче леб неделно може да предизвика зголемување на крвниот притисок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote