in

Индиската мутација на корона поотпорна на вакцини?

Според првичните тестирања на иднискиот сој на вирусот, именуван Б.1.617, резултатите покажуваат дека има одреден степен на отпорност на вакцините.

Претходно беше отркиено дека вирусот е позаразен од обичниот, но сега пристигнуваат информации дека можно е да е и поотпорен на вакцините. СЗО го нарече овој сој „загрижувачка мутација на вирусот“.

Дополнителни информации околу Б.1.617 ќе добиеме наскоро според директорот на СЗО, а како најефикасни мерки за заштита се препорачуваат веќе стандардните – носење на маска и одржување на социјална дистанца, пренесуваат медиумите.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote