in

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ НОВИТЕ КРАЛИЦИ НА ЕВРОПА! Го одржала својот прв говор на 13 години!

Иднината на „старата дама“ им припаѓа на дамите, а некои веќе покажуваат дека поубавиот пол има силна рака!

  1. Викторија од Шведска!

Кога еден ден ќе го наследи тронот, таа ќе стане четвртата жена во историјата што ќе се најде на шведскиот трон, а прва по 1720 година. Принцезата Викторија е најстарото дете на кралот Карл Густаф. Иако има помлад брат, принцот Карл Филип, според законот усвоен од парламентот во раните 1980-ти, првото место во редот на наследството веќе не му припаѓа исклучиво на машкиот потомок на монархот, туку на првороденото дете без оглед на полот.

Идната кралица, војвотката од Вестерготланд, има 43 години и има две деца, Естел и Оскар, а од 2010 година е во брак со Даниел Вестлинг, нејзиниот поранешен личен тренер. Студирала јазици на престижниот американски универзитет Јеил, а дипломирала историја на уметност во Упсала. Таа има авантуристички дух, па не беше изненадување што воената обука ја заврши со највисоки оценки, низ кои мора да поминат највисоките членови на кралските семејства во скандинавските земји. Таа е голем филантроп, иницираше безброј хуманитарни акции не само во нејзината татковина, туку и во другите делови на светот, и да споменеме дека таа е кума на венчавката на принцот Филип и принцезата Даница Карашорчевиќ.

2. Идната принцеза на Европа – Принцезата Естел

Ѕвездата на портретот, објавена од шведското кралско семејство во февруари 2018 година по повод големиот јубилеј – два века од династијата Бернадот на тронот на најголемата нордиска земја – беше девојче во син фустан. Малата Естел се сликала со својот дедо, сегашниот крал Карл Густаф и нејзината мајка Викторија, идната кралица, од која ќе ги земе круната и жезолот како најстаро дете кога ќе дојде време.

3. Елизабета од Белгија!

Најстарата ќерка на белгискиот крал Филип и кралицата Матилда, принцезата Елизабета, неодамна беше во војска. Тоа е „школа“ која мора да помине како наследничка на тронот и еден ден таа ќе стане првата кралица во историјата на оваа земја „Бенелукс“. Свесна за важноста на улогата што ја чека кога нејзиниот татко ќе се повлече од тронот, деветнаесетгодишната војвотка од Брабант, како што гласи нејзината родена титула, сериозно се подготвува за идните предизвици, па затоа деновиве нејзините фотографии во маскирна униформа направени во касарната или додека тренираат во камповите околу Брисел.

Пред да се запише на воената академија, на која присуствуваше и кралот Филип, Елизабет успешно го заврши школувањето во Велс, а веќе, иако официјално сè уште беше тинејџерка, имаше можност да и се обрати на јавноста. Таа исто така подготви инспиративен говор за прославата на полнолетството. Многумина забележаа дека таа го стори тоа како начин на вистински водач, кој, меѓу другото, одлично се справува со пушки и друго оружје. Белгија не мора да се грижи за иднината – таа ќе биде во сигурни раце.

4. Ингрид од Норвешка

По кралот Харалд V, кој е на чело на Норвешка во последните три децении, престолот ќе го наследи неговиот син, принцот Хакон. Еден ден тој ќе и ја предаде круната на својата ќерка Ингрид Александра. Иако нејзината мајка, принцезата Мете-Марит, има син од првиот брак, тој не припаѓа на кралската линија и нема право да учествува во трката за тронот.

Шеснаесетгодишната Ингрид ќе стане само втора кралица во историјата на оваа викиншка монархија на северот на Европа. Така, таа ќе ја повтори улогата на легендарната Маргарет од Норвешка од античкиот 15 век, позната по основањето на скандинавскиот сојуз „Калмар“. Тој има и помлад брат, принцот Свер Магнус.

Пред граѓаните, кои внимателно го следат секој чекор на припадниците на династијата Глуксбург, Ингрид најчесто се појавува во традиционална облека. На само 12 години, таа ги отвори „Зимските младински олимписки игри“ во Лилехамер, што нејзиниот татко ги направи две децении порано, кога Зимските олимписки игри се одржаа во истиот град. Нејзиното кралско височество се интересира за јазиците, па затоа присуствуваше на Меѓународното училиште во Осло, каде наставата се одржува на англиски јазик. Таа беше спомената и од анимираните херои „Симпсонови“ во една епизода.

5. Принцеза Каталина-Амалија

И (портокаловите) бои на Холандија ќе ги брани една дама во иднина. Кралот Вилем и кралицата Максим имаат три ќерки, а најстарата Кетрин-Амалија ќе ги има престолот и круната. Свесен за задачата што ја чека, кралот често и кажува дека мора да се познава подобро себе си за да може правилно да ги извршува своите должности, особено имајќи предвид дека холандското кралство, поранешна колонијална сила, вклучува и далечни земји како Аруба, Курасао, Свети Мартин.

„Мора да ги знае своите граници. Добро да ги истражите, да патувате што е можно повеќе и да го запознаете светот. Да правам грешки, но, ако е можно, што подалеку од очите на јавноста и медиумите“ – објасни Вилем во една пригода.

Принцезата, која овој септември го слави својот 17-ти роденден, посетува средно училиште во Хаг, каде живее со нејзините родители и сестри Алексиа и Аријана.

6. Идни кралици на Европа – Леонор од Шпанија

Долг е списокот на жени кои ја носеле титулата кралица на Шпанија. Сепак, само Изабел Втора беше директна наследничка на тронот – таа го наследи престолот во 1833 година од нејзиниот татко Фернандо. Само во 21 век круната повторно ќе и припадне на една дама. Тоа ќе биде принцезата Леонор, најстарата ќерка на кралот Филип IV и кралицата Летиција.

Првиот јавен говор го одржа кога имала само 13 години. Таа и се обрати на нацијата за време на прославата на четири децении од усвојувањето на Уставот, на датумот што е и нејзин роденден. Нејзиниот татко беше на иста возраст кога започна да ги извршува своите први кралски должности. Синоокото девојче веќе знае каков животен пат го чека, но нема сомнение дека достоинствено и одговорно ќе им се посвети на своите обврски. Престолот ќе го наследи од нејзиниот татко, а од нејзината мајка, покрај убавината, наследи и добар вкус за модата, па секогаш кога ќе ја видиме е совршено стилизирана, исто како и нејзината помлада сестра Софија.

Четиринаесетгодишната Леонор, принцеза од Сантос и Бурбон, посетува училиште „Санта Марија де лос Росалес“ во Мадрид, а во септември таа мораше да замине во самоизолација, бидејќи еден ученик од нејзиното одделение се зарази со вирусот корона.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote