in

Индонезиецот заразен со корона се маскирал како жена за да се качи во авион!

Индонезиецот инфициран со вирусот корона влегол во домашен лет маскиран како негова сопруга, со никаб кој му го покрива лицето, лажни документи на нејзино име и негативен тест за ПЦР.

Индонезиската полиција изјави дека стјуардеса на летот Ситилинк од akакарта до Тенерате во провинцијата Северен Малуку во неделата забележала дека човек се сменил во тоалетот.

“Тој купи авионски билет со името на неговата сопруга и донесе документ за идентификација, резултат на тест за PCR и потврда за вакцинација со името на неговата сопруга. Сите документи беа на име на жената”, изјави шефот на полицијата во Тернат, Адитија Лаксимада, откако мажот беше уапсен при слетување.

Полицијата го одвела да го тестира за kovid19, а резултатите биле позитивни. Човекот моментално се наоѓа во самоизолација дома и полицијата изјави дека истрагата ќе продолжи.

Индонезија минува низ најтешкиот скок на инфекција со коронавирус во Азија со потврдени 33.772 случаи и 1.383 смртни случаи во последните 24 часа. Вкупниот број на пријавени случаи е 2,9 милиони со 77.583 смртни случаи.

Ограничувања за патување кои не се потребни, вклучително и задолжителен негативен тест за вирусот корона и јавните собири беа затегнати за време на празникот Курбан Бајрам следната недела.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote