in

„Инструменти за правење чај во тенк?“ Интересни факти од минатото кои ќе ве изненадат!

  1. Во Античката Грција луѓето кои облекувале пантолони биле потсмевани
Antik Yunan'da erkekler etek giymekle kalmayıp pantolon giyenlerle alay ederlerdi.

2. Во 17тиот век фрлањето лисици било популарен спорт

17. yüzyılda tilki savurma popüler bir spordu.

3. Мансу Муса бил најбогатиот човек во историјата, неговото богатство е непроценливо!

4. Влечењето јаже било олимписка вештина!

5. Од 1945та па наваму, во тенковите на армијата на Англија се наоѓаат инструменти за правење чај.

6. Колосеумот всушност бил целосно обложен со мермер

7. Во античката Азија, погубувањето со слон било често користена метода

8. Во античките олимписки игри, натпреварувачите биле голи. Со тоа се емитирале боговите. Зборот гимнастика доаѓа од грчкиот збор gumnos кој значи гол.

9. Богатиот римјанин Marcus Licinius Crassus, бил убиен така што течно злато му било истурено во грлото од страна на Партиајците. Ваквата метода за погубување симболизирала ненаситеност на богатство!

10. Во втората светска војна, Франција изградила лажна Ајфелова кула за да се спаси од бомбардирањето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote