in

СлаткоСлатко

Неколку интересни ФАКТИ за „ЦРНИОТ КОНТИНЕНТ“ – АФРИКА!

1. Во Африка има 54 држави и 9 територии во кој живеат 1.1 милијарда луѓе

2. Најголема држава во Африка е Алжир по површина. Според популацијата најголема држава е Нигерија со 185 милиони жители.

3. Најмала држава во Африка се Сејшелите (група на острови во Индијскиот океан).

4. Најголема река е Нил и таа е долга 6852 километри.

5. Највисока планина е планината Килиманџаро со висина од 5895 метри.

6. Најголемо езеро во Африка е Викторија и тоа се наоѓа помеѓу Уганда, Танзанија и Кенија.

7. Повеќе од 2,000 јазици се зборуваат на африкаснкиот континент.

8. Најголем број од жителите практикуваат христијанство и ислам.

9. Африка е дом на најстариот универзитет во светот. Тој се наоѓа во Мароко и бил основан во 859 година.

10. Највисоките, најголемите и најбрзите животни во светот доаѓаат од Африка.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote