in

УбавоУбаво Што?Што? WTFWTF СлаткоСлатко НервозенНервозен СмешноСмешно

Факти за Александар Македонски кои не сте ги знаеле!

1. Ментор на Александар Македонски бил Аристотел.

2. Тој се мачел додека стигнал до тронот поради неговото потекло бидејќи бил само половина Македонец.

3. Неговата прва голема битка се случила во 334 година п.н.е против Персија.

4. Тој го поразил Персијскиот крал Дариус III во битката кај Иссус во 333 година п.н.е.

5. Неговата армија достигнала до Индија во 327 година п.н.е.

6. Во неговиот поход, Александар никогаш не загубил битка.

7. Тој се обидел да ги спои Персијците и Грците во масовна свадба помеѓу неговите генерали и жените од Персија.

8. Тој починал на само 32 години, но причината за неговата смрт останува мистерија.

9. Веднаш по неговата смрт империјата се срушила поради граѓанска војна.

10. Ден денеска не се знае каде е неговиот гроб.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote