in

Авионите се отпорни на молњи! Прочитајте повеќе ФАКТИ за АВИОНИТЕ!

1. Авионите се направени да бидат отпорни на молњи.

2. Некои авиони имаат тајни кревети за одмарање на членовите на екипажот.

3. Гумите се направени да можат да ја издржат тежината на авионите (38 тони) и да не експлодираат при спуштање на пистата.

4. Авионот може да лета само со еден мотор.

5. Иако пушењето во авионите е забрането, сепак во тоалетите има пепелници.

6. Црните кутии се всушност портокалови.

7. Полетувањето и слетувањето се најопасните моменти за време на летот.

8. Најтешкиот авион во светот има околу 600 тони.

9. Најстарата авиокомпанија е холандската компанија КЛМ и таа е основана во 1919.

10. Најбезбедно средство за транспорт е авионот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote