in

Неколку интересни ФАКТИ за државата на кенгурите – АВСТРАЛИЈА!

1. Мелбурн бил главен град од 1901 до 1927.

2. Во Австралија има 3 пати повеќе овци од луѓе.

3. 17 од најотровните змии во светот можеме да ги најдеме во Австралија.

4. Австралија е дом на 1,500 видови пајаци, 4,000 видови мравки и 350 видови термити.

5. Австралија има повеќе камили од Египет.

6. После Атина, Мелбурн е градот со најголема популација на грци.

7. Просечен жител на Австралија пие 83 литри пиво за време на 1 година.

8. Австралија е единствениот континент што воедно е и држава.

9. Австралија е 6та држава во светот по големина.

10. Австралија е единствен континент во светот кој нема активни вулкани.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote