in

Даночен офшор Рај! 8 интересни факти за Белизе!

Во прилог имаме неколку интересни факти за Белизе!

  • Белизе е единствена централно Америчка држава која Англискиот е официјален јазик.
  • Белизе стана независна во 21 септември 1981 година. Откако се оттргна од Велика Британија
  • Белизе го има единствениот резерват за јагуари во светот
  • Белизе има околу 900 Маја замоци
  • Белизе е дом на најзвучните животни во светот, Црните Ховлер мајмуни
  • Белизе е земја која има мало население
  • Околиу 400 видови на риби има во приморјето на Белизе
  • Белизе е рај за офшор фирми. Исто е позната како земјата на даночен офшор рај!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote