in

Што?Што?

МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ! Неверојатни факти за човечкото тело!

1. Мал број, само 1% од бактериите во човечкото тело може да предизвикаат болест

2. Забите се единствениот систем во телото кој не заздравува сам по себе

3. Мала популација од луѓето ја користат левата рака. Се проценува дека процентот е околу 6.7%

4. Просечно на човекот му се потребни 7 минути да заспие

5. Луѓето си сини очи се почувстивелни на болка

6. Вашето срце отчукува околу 10000 пати дневно

7. Сонувањето е црно и бело

8. Здрави дробови имаат розева боја

9. Вашите вени можат да го заобиколат светот.

10. Просечен возрасен човек има 2000-4000 рецептори за храна

11. Вашето тело има повеќе од 600 мускули

12. Вашата кожа има околу 1000 различни видови бактерии на неа

13. Фемурот е најјаката и најдолгата коска во нашето тело

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote