in

ИНДИЈА! 5 интересни факти кои никаде не сте ги слушнале!

Индиа е лулка на човечката раса, родното место на човечкиот говор, мајката на историјата, бабата на легендите..„ ова не се зборови на било кој, туку се зборови на Марк Твен. Во статијава ќе се потрудиме да ви изнесеме неколку извондредни факти за Индија.

  1. Пловечка пошта

Индија ја има најголемата поштенска мрежа во светот со над 155,015 пошти. Пловечката пошта во Далското езеро, Сринагар, беше инагурирана во август 2011 година.

2. Собирот Kumbh Mela бил видлив од вселената

Kumb Mela беше најголемиот собир во светот со околу 75 милиони аџии на едно место. Поради огромната маса на луѓе, собирот било можно да се види од вселената.

3. Највлажното населено место во светот

Мавсинрам, село на ридовите Каси, Мегхалаја ги има највисоките забележани врнежи годишно. Черапунџи, исто така дел од Мегхалаја, го држи рекордот за најмногу врнеџи во една календарска година (1861).

4. Највисокиот крикет стадион во светот

На надморска височина од 2.444 метри, теренот за крикет во Чаил, Химачак Прадеш е највисокиот терен во светот. Теренот е изграден во 1893 година и е дел од военото училиште во Чаил.

5. Откритието – вода на месечина е пронајдено од страна на Индија!

Сателитот Chandrayaan 1, во септември 2009та година со помош на мапирачот (детекторот) за минерали на месечината откри присуство на вода на месечината.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote