in

Неколку интересни ФАКТИ за највредната компанија во светот – Apple

1. Apple и Samsung всушност не се толку лути ривали. Тие дизајнираат многу делови меѓусебно.

2. Еден од најпрвите модели на Apple компјутери бил продаден за 387,000 долари во 2013.

3. Иако Стив Џобс бил основач на компанијата, тој бил отпуштен од неа во 1985 година.

4. Трошокот за да се направи првиот компјутер на Apple изнесувал 666 долари.

5. Роналд Вејн, заборавениот ко-основач на Apple, ги продал своите акции за 800 долари во 1977. Денес тие би вределе десетици милијарди долари.

6. Приходот направен од работењето на компанијата е повисок од БДПи на многу држави.

7. Во 80тите и 90тите Apple произведувал разни работи како на пример дигитални камери и конзоли за видео игри.

8. Секој трет вработен во компанијата е индијец по националност. 

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote