in

Неколку интересни факти за мачките

1.Научно е докажано дека сопствениците на мачки се поздрави луѓе.

2.Мозоците на мачките се многу слични на мозоците на луѓето.

3.За жал, во некои делови од светот, мачките се конзумираат како храна.

4.Има околу 60 различни видови на мачки низ светот.

5.Има над 500 милиони мачки што луѓето ги чуваат како домашни миленичиња.

6.Мачките, во просек спијат 15 часа дневно.

7.Рецепторите за вкус не можат да детектираат благи работи кај мачките.

8.Тие имаат одличен вид во темница.

9.Домашните мачки трчаат со брзина од 50км/ч.

10.Фамилијата на мачки се состои од многу различни животни, но најголеми се тигрите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote