in

Љубителите на две тркала! Ова е за вас! Неверојатни факти за мотоциклите!

  • Историјата на мотоциклите започнува во втората половина на 19 век.
  • Постојат околу 200 милиони мотори кои се во употреба низ целиот свет, просечно околу 33 мотори на 1000 луѓе.
  • Во 1885 година беше направено моторно возило од Готлиб Дајмлер и Вилхелм Мајбах. Дајмлер често се нарекува “татко на мотоцикл” за овој изум.
  • До 1920 година, Harley Davidson беше најголемиот производител, а нивните мотори беа продадени од дилери во 67 земји.
  • Терминот мотоцикл бил измислен од британскиот пронаоѓач Едвард Батлер во 1884 година кога измислувал возило со три тркала.
  • Малком Форбс, основач на списанието Форбс, поседува 50 мотоцикли од Harley Davidson.   
Malcolm Forbes, grand marshall for the “Texas Ride So Kids Can Walk” campaign which raised money for the Muscular Dystrophy Association; 2,500 motorcyclists from north Texas participated, 08/22/1983 [FWST photographer Stuart Wong]
  • Suzuki, Kawasaki и Yamaha почнаа да произведуваат мотоцикли во 1950-тите.
  • MTT Turbine Superbike, кој се напојува со турбо мотор на Rolls Royce Allison, чинеше 185.000 долари во 2004 година, што го направи најскапиот мотор за производство кој некогаш беше продаден дотогаш.   

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote