in

Неверојатни факти за новороденчиња! Тие знаат што прават!

Бебињата се прекрасни суштества и тие знаат многу, а неколку работи за нив целосно ќе ве воодушеват.

Мајките по породувањето имаат стотици прашања кога станува збор за нивните бебиња. Многумина мислат дека бебињата се толку мали и кревки и не знаат ништо, но тоа не е точно

Новороденчињата знаат што да прават
Шведска студија од 1987 година го воведе терминот „притаен до градите“ откако утврдија дека новороденчето ќе се најде до мајчините гради веднаш штом ќе се роди. По раѓањето, бебињата беа измиени и исушени, а потоа донесени кај нивните мајки и ставени на мајчините гради. Секој пат кога бебето ќе ползи до мајчините гради за да добие храна. Додуша, бебињата се доста снаодливи.

Тие знаат која е нивната мајка
Надворешниот свет за мало суштество може да биде застрашувачко и неодоливо место, со сите нови работи и звуци. Иако на бебето му треба време да се развие, тој го препознава мајчиниот глас и мирис од раѓање.

По раѓањето немаат солзи
Ова не треба да се сфати погрешно – ќе има многу плачење, но првите неколку месеци бебето нема да плаче со солзи. Нејзините канали на солзи работат, но ќе имаат доволно солзи само за каналите да функционираат нормално.

Повеќето бебиња се раѓаат со сини очи
Без оглед на генетиката, повеќето бебиња се раѓаат со сини очи. Промената на бојата ќе се случи во следните шест месеци од животот на детето.

Тие се кратковидни, но ве гледаат
Еден убав факт – просечно новороденче може да види 25 сантиметри пред него. Точно колку што е потребно за да се види неговата мајка. Бебето може да види додека мајката ја храни, бидејќи лицето на мајката е приближно на тоа растојание.

Тие немаат развиена чашка на колената
Бебињата се раѓаат со ‘рскавица слична на чаша, но вистинската ќе се развие до шестиот или седмиот месец од животот. Важно е тоа да се случи пред детето да започне да ползи.

Тие имаат повеќе коски отколку возрасните
Новороденче се раѓа со повеќе од 300 коски, додека возрасните имаат 206. Како што расте детето, така и коските се спојуваат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote