in

Постојат над 1,500 острови во оваа држава! Прочитајте повеќе ФАКТИ за ПАНАМА!

1. Панама прогласила независност од Шпанија во 1821ва година и станала Република.

2. Договорот за конструкција на популарниот Панамски Канал бил направен во 1903 помеѓу САД и Панама.

3. Панамскиот Канал бил изграден помеѓу 1904 и 1914 од Американски инжињери.

4. Панама е единственото место во планетата земја кадешто можеме да го видиме изгрејсонцето на Тихиот Океан и зајдисонцето на Атланскиот Океан.

5. Панама била првата Латиноамериканска држава која почнала да го користи доларот како сопствена валута.

6. Постојат над 1,500 острови во Панама.

7. Во оваа држава постојат над 10,000 различни видови растенија.

8. Најпопуларниот спорт во оваа држава е бејзболот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote