in ,

Што?Што?

Неколку ФАКТИ за државата со најдолг диктаторски режим – ПАРАГВАЈ!

1. Парагвајското знаме ги содржи истите бои како знамето на Холандија. Единствена разлика е симболот во средината кој го има на знамето на Парагвај.

2. Парагвај е држава со два официјални јазици: шпанскиот и гуарани.

3. Регионот кој се наоѓа на западната страна на Парагвај се нарекува Ел Чако. Тој содржи околу 60% од вкупната површина на државата, а само 3% од населението живеат тука.

4. Парагвај имал најдолг диктаторски режим во Латинска Америка. Тој траел од 1954 до 1989.

5. Традиционалната музика на Парагвај се свири на харпа. Таа била донесена од шпанците и португалците во 16тиот век.

6. Иако Парагвај не искача на вода, државата има една од најсилните морнарици во Јужна Америка.

7. Во Парагвај биле изградени првите пруги во Латинска Америка во 1800тите.

8. Просечен животен век на жителите на оваа држава е 71 година.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote