in

УбавоУбаво Што?Што?

Неколку интересни ФАКТИ за РАСТЕНИЈАТА!

1. Од едно просечно дрво можат да се направат 170,000 моливи.

2. 85% од растителниот свет се наоѓа во океаните.

3. Бананата содржи хемикалија која може да ве направи среќни.

4. Амазонската прашума произведува 50% од светскиот кислород.

5. Јаболкото е 25% воздух.

6. Кромидот, компирот и јаболкото имаат ист вкус доколку ги јадете со затворен нос.

7. Околу 2,000 различни видови растенија се користат во исхраната на човекот.

8. Краставицата е всушност овошје, а не зеленчук.

9. Државата Бразил е именувана според дрво.

10. Семките на јагодите растат од надворешната страна. Тие се единствени овошја со ваков вид на семки.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote