in

Никој не го знае значењето на името Rolex! Интересни факти за Rolex часовниците!

Фирмата Rolex, постои повеќе од еден век, и е симбол за бренд кој ги прави најпрестижните часовници.

1. Сите Rolex часовници се прават рачно – потребно е една година да се направи еден Ролекс часовник. Сите часовници се направени во Швајцарија.

2. Секој Rolex часовник е тестиран на притисок пред да ја напушти фабриката

3. Ролекс го користи најскапиот челик во светот, познат како 904L – Другите брендови за часовници го користат поефтиниот 316L. 904L е ексклузивен само за Rolex. Се карактеризира како многу издржлив на корозија.

4. Најскапиот Rolex часовник е продаден за 17.75 милиони долари – 1968 Reference 6239 Daytona

5. Никој не знае што всушност значи Rolex

6. Rolex Deepsea беше во најдлабоката точка на океанот и остана цели 7 часа!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote