in

Дали сте знаеле дека 60% од територијата на РУСИЈА е шума? Прочитајте повеќе ФАКТИ за РУСИЈА

1. Тетрисот е измислен во Русија во 1984 од програмерот Алексеј Пажитнов.

2. 60% од територијата на Русија е шума.

3. Најстудениот град во светот се наоѓа во Русија. Тој се наоѓа во Сибир и во овој град била забележана рекордно ниската температура од -77.8 целзиусови степени во 1938.

4. Најдолгата пруга во светот се наоѓа во оваа држава.

5. Животниот век на мажот во Русија е околу 65 години, а на жената 76.

6. Во Русија има 11 милиони жени повеќе од мажи.

7. Според проценките, 50% од полицајците во Русија примаат мито.

8. Русија има 11 временски зони, но од 2011 се користат само 9.

9. Првиот претседател на Русија, Горбачев има снимено албум со романтични балади.

10. Супа од нозе од кокошка се смета како деликатес во Русија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote