in ,

Што?Што?

Интересни факти за еден од најважните органи во телото – СРЦЕТО!

Срцето е дел од циркуларниот систем на нашето тело. Срцето е составено од комори, предкомори, артерии и разни вени. Срцето е пумпата на нашето тело и најважно е да го одржуваме витално.
Во прилог има неколку интересни факти за срцето:


1. Просечната големина на срцето е колку тупаница.
2. Вашето срце чука околу 115.000 пати на ден.
3. Срцето испумпува околу 7570 литри на ден.
4. Електричен систем го контролира ритамот на вашето срце. Се нарекува систем на срцева спроводливост.
5. Срцето ќе продолжи да работи иако е тргнато од телото.
6. Срцето кај женскиот пол чука побрзо од срцето кај мажите
7. Смиењето е добро за здравјето на вашето срце и имуно системот.
8. Срцевите клетки потешко се двојат, така што рак на срцето е многу редок.
9. Смртта од скршено срце или синдромот на скршено срце е можно, но многу е ретка

10. Највеќе срцеви удари се случуваат во понеделник.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote