in ,

СлаткоСлатко

СИТЕ ГИ ГЛЕДАВМЕ КАКО МАЛИ! Малку познати факти за Телетабиси!

  1. Телетабисите имаа 365 епизоди, серијата беше емитувана од 1997 до 2001 година!
Toplam 365 bölümü olan Teletubbies 1997-2001 yılları arası yayınlanmıştır.

2. Песната за отворање на серијата, Eh-Oh, се продаде над еден милион како сингл и остана на британската листа Топ 75 32 недели.

https://www.youtube.com/embed/xlNMk4SD6gA

3. Телетаббиленд, областа каде се снимаше серијата, беше трансформиран во вештачко езеро во 2003 година по барање на нејзиниот сопственик.

4. Британскиот комичар Дејв Томпсон го играше Тинки Винки, најстариот член на групата.

Grubun en büyük üyesi olan Tinky Winky'yi İngiliz Komedyen Dave Thompson canlandırmıştır.

5. Jerери Фолвел изјави дека ликот на Тинки-Винки ги охрабрува децата да бидат хомосексуалци поради неговата црвена торба, прошетка и виолетова боја: „Тинки-Винки не е геј бидејќи нема пол“. тој ја бранеше програмата.

6. Дипси го доби своето име од зборот сноп, што значи индикаторска шипка на англиски јазик дека нејзината антена личи.

7. Улогата на Дипси ја играше комичарот Џон Симит.

Dipsy rolünü komedyen John Simmit canlandırmıştır.

8. Ники Смедли ја играше улогата на Лаа Лаа.

Laa Laa rolünü canlandıran aktris ise Nikky Smedley.

9. Пуи Фан Ли, кој го толкуваше ликот По, подоцна продолжи да глуми на детскиот канал на Би-Би-Си, најавувајќи дека ја прифаќа улогата бидејќи е возбудлива и интересна.

Po karakterini canlandıran Pui Fan Lee daha sonra oyunculuğa BBC'nin çocuk kanalında devam etmiş, rolü heyecan verici ve ilginç olduğu için kabul ettiğini açıklamıştır.

10. Џесика Смит, бебенцето од сонцето денеска има 20 години и продолжува со глума!

Jessica Smith şu an 20 yaşında ve oyunculuğa devam ediyor.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote