in

Интересни факти за компанијата Тесла

1. Тесла е вториот најстар јавен производител на автомобили во САД. Првиот е Форд.

2. Илон Маск моментално е лицето на Тесла, но тој не ја основал компанијата. Основачите се Марк Тарпенинг и Ерик Еберхард.

3. Компанијата го добила името според Никола Тесла.

4. Илон Маск се приклучил на компанијата во 2004. Тој е акционер кој има 23% од акциите на компанијата.

5. Првото електрично возило на Тесла дебитирало на пазарот во 2008.

6. Компанијата моментално брои 30,000 вработени.

7. Од стартот на 2008ма година Тесла продала 125,000 автомобили.

8. Модел X на тесла забрзува од 0-100 км/ч за само 3.2 секунди. Тој е побрз од голем број на суперавтомобили.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote