in

“Вселената мириса како вжештен метал и пржено месо!„ – факти за вселената кои не сте ги знаеле!

Во оваа статиа имаме 8 факти за вселената кои не сте ги знаеле и кои сигурно ќе ве изненадат!

  1. Според астронаутите што се вратиле од вселенските мисии, вселената мириса како мешавина од вжештен метал, гасовите при швајсување и пржено месо.
  2. Постои еден феномен што научниците го нарекуваат гравитациона леќа, што се случува кога гравитацијата ја накривува светлината до точка кога објектите изгледаат дека се на друга локација од таа каде што навистина се наоѓаат.
  3. Поради неверојатната коинциденција Месечината да е 400 пати помала од Сонцето, и 400 пати поблиску од Сонцето, при затемнување на Сонцето, или при Соларна еклипса, тие изгледаат дека имаат иста големина.
  4. Најскап вселенски објект што досега е изграден е Меѓународната вселенска станица која чини околу 160 милијарди долари.

5. Астронаутите обично стануваат повисоки за околу пет сантиметри додека се во вселената.

6. Два тима на астронаути откриле огромен резервоар на вода кој лебди во вселената. Количеството на вода е 140 трилиони пати поголемо од количеството на вода во нашите океани.

7. На Венера врне метален снег

8. На сликата подолу Земјата се гледа како светло сина точка на оддалеченост од на 6 милијарди километри.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote