in

WTFWTF

Просечно, еден земјотрес може да потрае од 10 до 30 секунди – 10 интересни факти за земјотресите!

  1. Најголемиот земјотрес забележан во САД бил со магнитуда 9,2
  2. Најголемиот земјотрес забележан во светот бил со магнитуда од 9.5 во Чиле (22 Мај 1960 година)
  3. Најсмртоносниот земјотрес се случил во Сан Франциско и однел повеќе од 3000 животи.
  4. За време на земјотрес постои веројатност да се отвори земјата
  5. Афтершоковите може да бидат појаки од првичниот земјотрес
  6. Нуклеарни експлозии ги предизвикуваат или пак спречуваат земјотресите
  7. Земјотресите можат да се случат во било какви временски услови.
  8. Земјотресите можат да предизвикаат огромни бранови во океаните познати како џунамија
  9. Алпите и Хималајите се всушност резултат на големи тектонски поместувања
  10. Просечно, еден земјотрес може да потрае од 10 до 30 секунди

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote