in

ФАКТИ за едни од најопасните животни во светот – ЗМИИТЕ!

1. Постојат над 3,000 видови на змии. Тие се присутни на секој континент освен на Антартикот.

2. Змиите можат да ја отворат својата уста до 150 степени, тоа им овозможува да јадат животни двојно поголеми од нив.

3. Змиите имаат спор метаболизам и можат да живеат без храна неколку месеци.

4. Тие детектираат мирис со нивните јазици.

5. Некои змии можат парцијално да дишат преку нивната кожа.

6. Повеќе луѓе во светот умираат од пчели, отколку од змии.

7. Најмалата змија во светот е долга само 6 сантиметри.

8. Двоглава змија не е само мит, туку се случува да се роди еднаш во неколку години.

9.  70% од змиите несат јајца, додека останатите 30% ги раѓаат своите млади.

10. Црната мамба може да достигне брзина од 20 километри на час.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote