in

Само во Млечниот Пат има ТРИЛИОН ЅВЕЗДИ! Прочитајте повеќе факти за ѕвездите!

1. Скоро секоја ѕвезда што може да ја забележиме на небото е поголема и посветла од Сонцето.

2. Човековиот вид може да забележи 9000 ѕвезди на темното небо.

3. Астрономите процениле дека постојат трилион ѕвезди во Млечниот Пат.

4. Кога гледаме некоја ѕвезда, ние всушност гледаме како таа била во минатото поради потребното време светлината да пристигне до нашите очи.

5. Колку е поголема ѕвездата, толку помал е нејзиниот животен век.

6. Најдалечна ѕвезда која била набљудувана од луѓето е одалечена 100 милиони светлосни години.

7. Во 185 година п.н.е. кинеските астрономи биле први што забележале супернова.

8. Најблиска ѕвезда до планетата Земја е Сонцето.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote