in

Залутана слезина, мочен меур што произведува алкохол: 5 најинтересни медицински случаи за 2020 година!

Во 2020 година, лекарите кои се борат со пандемијата Ковид наидоа на низа интересни случаи. Меѓу ова беше и еден човек кој се жалеше на зелена урина и еден млад човек кој живее со игла за шиење во срцето.

Зелена урина – Пациент во Чикаго забележа зелена урина, зелената урина може да биде редок несакан ефект на некои лекови. 62-годишниот пациент бил хоспитализиран бидејќи неговата крв содржела високо ниво на јаглерод диоксид, што може да биде опасно по живот. Според извештајот на случајот, старецот бил прицврстен за респиратор и добил општ анестетик наречен пропофол. По 5 дена, беше објавено дека урината на случајот, акумулирана во вреќата со катетер, стана зелена. Зелената урина нормално може да се припише на низа фактори, но во овој случај се наведува дека е од пропофол.

Игла во срцето – Резултати од компјутерска томографија на еден млад човек кој се претставил во одделот за итни случаи со болка во градите и грбот покажале остар предмет во неговото срце. Разбирливо беше дека предметот од 3,5 сантиметри отстранет од лекарите преку операција на отворено срце е игла за шиење. 17-годишното момче рече дека понекогаш ја држел иглата во устата додека ја шиел облеката, но не сфатил дека проголтал една од нив.

Мочен меур што произведува алкохол – На 61-годишна жена и требаше трансплантација на црн дроб поради цироза или лузни. Сепак, лекарите кои анализирале примероци на урина постојано наидувале на алкохол. Иако жената не пиела алкохол, нејзините тестови биле позитивни. По темелните прегледи, лекарите откриле дека микробите во мочниот меур на старата жена ја претвораат глукозата (т.е. шеќер) во алкохол. Состојбата на пациентот наликуваше на ретко нарушување наречено „автоматски синдром на пиварница“ при кое микробите во гастроинтестиналниот тракт (патеката од устата до анусот, која ги содржи сите органи на дигестивниот систем) ги претвораат јаглехидратите во алкохол. Сепак, состојбата на овој пациент била толку ретка што тој сè уште немал име. Неговите лекари препорачуваат име „синдром на автоматска пиварница во урина“ или „синдром на ферментација на мочниот меур“.

Залутана слезина – Органите генерално се очекува да останат фиксирани во внатрешноста на телото. Сепак, тие не секогаш остануваат на место. На пример, оваа година, лекарите забележаа дека една жена што живее во Мичиген има 48-часовна лутачка слезина. Предметниот пациент страдал од ретка болест позната како „лутачка слезина“, предизвикана од слабеење на лигаментите кои ја држат слезината недопрена. Лекарите видоа дека слезината на пациентот се преселила од левиот горен квадрант на стомакот кон долниот десен квадрант во скенирањата што ги извршиле со разлика од два дена. Слезината треба да се отстрани во вообичаениот третман на оваа болест. Сепак, предметниот пациент чека трансплантација на црн дроб, а друга операција во овој период може да предизвика компликација што ќе ја направи трансплантацијата невозможна. Затоа, лекарите одлучија да чекаат засега и да ја отстранат лутачката слезина за време на трансплантацијата на црниот дроб.

Пациент со три бубрези – Маж кој живее со три бубрези во Бразил оваа година ги изненади лекарите. Според извештајот на случајот, 38-годишниот маж прво побарал лекарска помош за силна болка во грбот. Скенирањата покажала дека болката во грбот е предизвикана од хернијален диск. Сепак, додека ја испитувале оваа релативно честа болест, лекарите откриле необична карактеристика на пациентот. Во овој случај, немаше два, туку три бубрези. Човекот со бубрег со нормален изглед на левата страна имал два споени бубрези во близина на карлицата. Од друга страна, на дополнителниот бубрег во овој случај не му требаше никаква медицинска интервенција. Орални лекови против болки му беа дадени на пациентот само за болка во грбот. Да се ​​има три бубрези е многу ретко. Во медицинската литература има помалку од 100 такви случаи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote