in

СмешноСмешно УбавоУбаво Што?Што? WTFWTF НервозенНервозен СлаткоСлатко ТаженТажен

Неколку ФАКТИ за најголемата држава во АФРИКА – АЛЖИР!

1. Алжир е најголема држава во Африка и 10та најголема во светот.

2. 91% од популацијата на Алжир живее на брегот на Средоземното море. Брегот ја сочинува само 12% од вкупната површина на државата.

ANRN41 Tlemcen Algeria Coastline Mediterranean Sea

3. Четири петтини од државата е покриена од пустината Сахара.

4. Алжир ја добил својата независност во 1962 по бруталната Алжирска Војна која траела од 1954 до 1962.

5. Алжир е дом на 7 знаменитости заштитени од УНЕСКО од кои најпознат е Римскиот град Тимгад.

6. Во 2019 Алжир стана единствената држава во Африка во која нема маларија.

7. Џамијата Џамаа Ел Џазаир е џамија со најголемото минаре (кула) во светот. Тоа е високо 265 метри.

8. Алжир е едеон од најголемите извозници на природен гас и нафта.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote