in

Неколку ФАКТИ за државата која е дом на розевите делфини – БОЛИВИЈА!

1. Во оваа држава можеме да најдеме розеви делфини.

2. Во Боливија можеме да ги најдеме дури 40% од светските видови на животни и растенија.

3. Боливија има дури триесет и седум официјални јазици.

4. Во оваа држава се наоѓа највисокото езеро во светот и тоа е на надморска височина од 3,810 метри.

5. Оваа држава е една од двете во Јужна Америка која не излегува на море.

6. Боливија е дома на двата највисоки градови во светот. Тие се наоѓаат на надморска височина од над 4,000 метри.

7. Локален деликатес во оваа држава е морско прасе.

8. Највисоката планина во Боливија , планината Сахама достигнува височина од 6,542 метри.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote