in ,

СлаткоСлатко

Неколку интересни факти за државата во која не постојат шуми – КАТАР!

1. Катар е најбогатата земја во светот. БДПто по глава на жител изнесува 124,900 долари.

2. Исто така Катар е најбезбедната земја во светот од природни непогоди. Според научниците шансата за земјотрес во Катар е 0,1%

3. Катар е една од најрамните земји во светот. Во оваа држава нема високи планини. Надморската височина е 28 метри.

4. Во Катар не постојат шуми. Само Сан Марино, Гренланд и Оман се останатите 3 територии без шуми.

5. Во Катар горивото за автомобили е многу евтино. Повеќе ќе ве чини една шоља кафе во Старбакс отколку да го наполните вашиот резервоар.

6. Катар се граничи само со една држава – Саудиска Арабија.

7. Просечен животен век на жителите на Катар е 80 години.

8. Катар ќе стане најмалата држава во која се одржувало Светско фудбалско првенство во 2022.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote