in

Неколку интересни ФАКТИ за автомобилите на МЕРЦЕДЕС!

1. Првиот Мерцедес автомобил бил направен во 1886 година и бил патентиран од Карл Бенз.

2. Мерцедес направил хибридно возило во 1906. Тоа било напојувано од електрична енергија и од гориво.

3. Мерцедес бил првата компанија за автомобили кој вовел кочници на сите четири тркала.

4. Иконската сребрена боја на Мерцедесите потекнува од тркачките патеки. Таа тежела помалку, па колите биле сребрени за да заштедат на тежината и да бидат побрзи.

5. Мерцедес прв пат ги објавил колите кои сами возат пред 20 години.

6. Првиот автомобил кој се возел во државата Непал, бил Мерцедес. Тој бил подарок за кралот на Непал во 1940 година.

7. Автомобилите на Мерцедес се произведуваат во 30 земји ширум светот.

8. Карл Бенз е првиот човек во светот кој имал возачка дозвола.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote