in

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ! Комуникацијата преку интернет може да го намали ризикот од развој на деменција!

Постарите луѓе кои користат современи технологии за комуникација, губат помалку меморија од оние кои не ја користат.

Во изминатата година, поради пандемијата „Зум“, апликацијата имаше рекорден број на корисници, а врвот на популарноста го доживеаја и други слични апликации.

Нивната употреба е зголемена и кај постарата популација, каде има такви за кои технологијата е единствениот начин за одржување на врски со блиски луѓе уште од почетокот на пандемијата, па научниците се прашуваа како употребата на технологијата влијае на здравјето на мозокот кај постарите лица , особено меморијата.

Студија, спроведена од Институтот за стареење и меморија на Универзитетот во Западен Лондон, покажа дека апликациите како Zoom имаат најголем бенефит за старите лица затоа што им се намалуваат шансите за развој на деменција.

Редовната комуникација, велат истражувачите, им помага на сите да ја одржуваат долгорочната меморија, а сега се покажа дека постарите луѓе кои често користат модерна технологија и интернет меморија пропаѓаат помалку од оние кои не користат ваков вид комуникација.

Студијата ги испита шемите на комуникација на 11 418 мажи и жени постари од 50 години и одговори на прашања за тоа колку често комуницираат со семејството и пријателите преку Интернет, колку по телефон и колку „приватно“, по што решиле тестови за меморија во кои тие се во различни во интервали имаа задача да запаметат десет зборови.

Учесниците кои комуницирале со другите само на традиционален начин – „лице в лице“, покажале поголем пад на когнитивните способности отколку оние кои одржувале контакт со семејството и пријателите користејќи современи технологии.

„Сега, за прв пат, го покажавме влијанието на тоа колку се важни различните видови на интеракции за долготрајната меморија и колку старите луѓе имаат корист од додавањето модерна комуникација на традиционалната комуникација“, рече Снори Рансен, кој ја водеше студијата .

Студија спроведена минатата година покажа дека помладите луѓе кои се склони кон негативно размислување, имаат поголема веројатност да развијат разни форми на деменција подоцна во животот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote