in

iOS 14 пристигна: 7 работи што можете да ги направите сега, а порано не можевте.

Пристигна новиот оперативен систем за iPhone-и, а еве неколку работи што треба да ги испробате.

  1. Клипови за апликации

Тоа е нов начин за управување со вашите апликации. Ги извршувате користејќи NFC, QR кодови или врски, а потоа ја користите верзијата „резиме“ – само оние делови од апликацијата што ви се потребни. Не мора да ја инсталирате апликацијата на вашиот iPhone.

  1. Додајте додатоци на почетниот екран

Андроид имаше додатоци на почетниот екран толку долго што се чини дека им здодеа на повеќето корисници, но сега тие пристигнаа во iOS 14 и се прилично мазни. За да започнете, притиснете и задржете празна област на екранот за да преминете во режим на уредување, а потоа допрете ја иконата плус (горе лево).

Потоа, ќе видите галерија со графички контроли што можете да ги влечете и пуштите на место, да ја промените големината или да креирате папка што се менува во зависност од времето на денот.

  1. Библиотека со апликации

Уште една нова опција што ја донесе iOS 14. Библиотеката со апликации е нешто како „Фиоката за апликации“ на Андроид, само подобро. Се наоѓа на десната страна од вашиот почетен екран и автоматски ги организира сите ваши апликации во директориуми.

За да го испробате, одете во „Поставки“, потоа „Почетен екран“ и изберете дали сакате ново инсталираните апликации да бидат додадени на почетниот екран или библиотеката на апликации однапред.

  1. Гледајте видеа во режим Слика во слика

Не мора да правите ништо за да овозможите PiP, само започнете да гледате видео и потоа излезете од апликацијата. Може да допрете и задржите видео за да го преместите или да ја смените големината. Забележете дека ова зависи и од апликацијата, која мора да го поддржува режимот PiP за да го користите.

  1. Пински разговори

Ако има разговори во апликацијата Пораки за кои мислите дека ќе ви требаат подоцна, сега можете да ги „закачите“ или да ги закачите на врвот. Најлесен начин да го направите тоа е со долго притискање на разговорот и избирање на опцијата „Pin“, пренесува Gizmodo.

  1. Преведете веб-страници на Safari

Сафари не е изоставен од иновацијата што ја носи iOS 14. Сега можете да преведувате веб-страници, иако Apple сè уште ја означува оваа како „бета“ опција. Кога отворате веб-страница во Safari, сè што треба да направите е да ја изберете иконата за превод во полето каде што се наоѓа URL-то.

  1. Пребарувајте во рамките на апликациите

Лево од почетниот екран е “Лентата за пребарување”. Кога ќе напишете нешто што сакате да го пронајдете, ќе видите дека се појавуваат предлози за пребарување апликации. Сè што треба да направите е да изберете во кои апликации сакате да пребарувате, вклучувајќи пошта, мапи и пораки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote