in

ИРАН го обвини ТРАМП и побара потерница од ИНТЕРПОЛ!

epa05018137 (FILE) A file photo dated 14 April 2015 of the 'Interpol' on a facade of the Interpol Global Complex for Innovation building (IGCI) in Singapore. Media reports on 09 November 2015 state that Interpol - based in Lyon, France - is to lead a global investigation into an alleged international corruption scam involving athletes and officials. Interpol's announcement followed a news conference in which an independent commission set up by the World Anti-Doping Agency (WADA) published a damning report on the Russian athletics federation for the use of systematic doping. EPA/WALLACE WOON

Иран испрати барање до Интерпол за распишување на меѓународна црвена потерница за 48 американски високи претставници, меѓу кои и претседателот на САД Доналд Трамп, кои се товарат за вмешаност во убиството на генералот Касем Сулејмани.

Портпаролот на иранското Министерство за правда Гулам Хусеин Исмаили истакна дека истрагата за убиството на командантот на елитната единица Кудс на Иранската револуционерна гарда се води во соработка со шест држави, вклучувајќи го и Ирак.

– Утврдено е дека во убиството на Сулејмани се вмешани 48 лица, вклучувајќи го и американскиот претседател како првообвинет, како и команданти и претставници на Пентагон и американски војници во регионот, истакна Исмаили.

Тој додаде дека Иран побарал од Интерпол да распише меѓународна црвена потерница за осомничените.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote