in

WTFWTF Што?Што?

Исчистете ја мрсната рерна со само еден лимон и малку вода

Дали рерната извалкана со изгорена храна и маснотии навистина може да се исчисти без производи што содржат хемикалии? Една жена на TikTok сподели трик кој многумина веќе го следат и кој има повеќе од десет милиони прегледи.

„Покажете ми нешто што го гледате секој ден, но ретко го користите за секојдневни задачи“, вели таа во видеото, додавајќи дека „лимонот е една од најпотценетите намирници, иако очигледно е одличен низ дома, дури и за чистење. ”

Во своето видео, експертката става лимон исечен на парчиња и вода во сад, а потоа го става садот во рерна и го загрева на 200°C. Иако не прецизира колку време треба да се „пече водата и лимонот“, некој во коментар напишал меѓу 20 и 30 минути, по што намокрил крпа во садот со вода и лимон и потоа ја брише рерната со неа.

 

На крајот од видеото, жената покажа како изгледа искористената крпа по чистењето, а нечистотијата е доказ дека советот очигледно функционира.

“Совршено! Вака си ја чистам микробрановата“, напиша следбеникот. „За рерната користам само сода бикарбона и вода, но ќе го пробам и ова“, додаде друга.

 

Погледнете го видеото – навистина функцонира!!!

 

@washy_wash

#foryou #lifehack #yum

♬ Ultimate life hacks – Kelly -The Life Bath

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote