in

Исечете ја гумата кога ќе ја фрлите маската, не давите диви животни!

Бројни светски здруженија за заштита на природата предупредија дека е потребно да се пресече гумената лента на заштитните маски пред да се фрлат, бидејќи тие претставуваат опасност за многу диви животни.

Заштитните маски за еднократна употреба станаа дел од нашето секојдневие и нè штитат од инфекција со коронавирус, но по бројните случаи на диви животни пронајдени заробени во отфрлени маски, светските организации за заштита ја започнаа кампањата „Snip The Straps“ на социјалните медиуми.

Jednokratni zaštitni materijal, kao što su maske za lice i rukavice, predstavlja opasnost za brojne divlje životinje. Od…

Posted by Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu on Tuesday, April 27, 2021

На овој апел се приклучи и Факултетот за ветеринарна медицина во Загреб, кој во објавата на својата Фејсбук страница наведува дека од почетокот на пандемијата на вирусот корона до денес, многу птици, риби, лилјаци, лисици, ежи, ракови и октоподи умреле во гумени ленти.маски за лице или во латекс ракавици.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote