in

УбавоУбаво Што?Што?

Ископан дијамант од неверојатни 1.098 карати!

Рударската компанија „Дебсвана“ објави дека ископала дијамант од 1.098 карати во Боцвана.

Компанијата му покажа дијамант миниран на 1 јуни на претседателот на Боцвана, Мокветски Масиси, во главниот град Габороне.

„Се верува дека ова е третиот најголем дијамант во светот“, рече директорката на Дебсвана, Линет Амстронг.

Дебсвана е рударска компанија со седиште во Боцвана и една од водечките светски производители на дијаманти по вредност.

“Овој редок и извонреден камен значи многу за контекстот на дијамантите во Боцвана. Тој дава надеж на нацијата што се бори”, рече Армстронг.

Ова е исто така најголемиот скапоцен камен откриен во историјата на оваа компанија, во заеднички проект на владата и глобалната групација „Де Берс“, која е меѓународна корпорација специјализирана за вадење, експлоатација, трговија на мало и трговија со дијаманти.

Најголемиот откриен дијамант досега има 3.106 карати и е пронајден во Јужна Африка во 1905 година, а вториот бил 1.109, откриен во североисточна Боцвана во 2015 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote