in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Испечете помфрит без трошка масло: Никогаш повкусен, никогаш поздрав! (РЕЦЕПТ, ВИДЕО)

Ем здраво, ем двојно вкусно. Ваше е на овој начин да го спремите

Помфритот може да биде здрав и уште повкусен, но само доколку се подготвува на овој специфичен начин. Здрав начин на подготовка и плус полесен начин.

Имено, се што ви треба е: компири исечени на ленти и зачини (сол, бибер, лук, мајчина душица или рузмарин).

Подготовка:

Излупете го компирот и исечете го на помфрит, па прелијте го со билки и зачини по желба. Сè добро измешајте, па наредете на хартија за печење.

Печете во загреана рерна на 200 степени околу дваесет минути.

После тоа, ќе имате крцкав и мек помфрит без дамка масло.

Совет плус: Ако сте за подобра варијанта, додајте една белка од јајце на исечениот компир, а потоа и зачини. Ова е уште повкусна варијанта на печење помфрит без масло. Белките од јајца дополнително ќе ги зајакнат зачините на компирот.

https://youtu.be/owPkJWa8K3w

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote